Математичний калейдоскоп

Меню сайту
Категорії каталогу
Мої статі [5]
Для допитливих [3]
Цікаві матеріали
Наше опитування
Чи подобається Вам урок математики
Всьго відповідей: 198
Міні-чат
Головна » Статті » Для допитливих

Допитливим про цікаве
У Древній Греції, в саду знаменитої "Академії", Платон та його учні вважали побудову геометричним, якщо воно виконувалось за допомогою циркуль і лінійки. Давньогрецькі математики зустрілися з трьома завданнями на побудову, які не піддавалися вирішенню.
Перша задача. Задача про подвоєнні куба.
Друга задача. Задача про трісекціі кута.
Третє завдання. Задача про квадратурою кола.
Ці три завдання і носять назву "знаменитих геометричних задач старовини".
(Кушнір І. Математична енциклопедія .- К., 1995 .- С. 375-376.)
         Усі знають, що тисяча тисяч - це мільйон. Але мало хто знає назви наступних розрядів. Для їх найменувань прийняті латинські назви чисел. Тисяча мільйонів - тобто більйон або мільярд ( "бі" латиною - два). Тисяча мільярдів, тобто 1000000000000 - трильйона ( "три" - латиною три), далі 1000000000000000 - квадрільйон (Квадра - чотири), далі квінтільйон, секстільйон, септільйон, октільйон, нонільйон, децільйон. Кожна наступна одиниця містить тисячу попередніх.
(Я пізнаю світ: Математика .- К., 2002 .- С. 9-10).
         Щоб позначити дію множення, використовують два знаки: "" і "х". Знак "х" вперше використав у своїх роботах як знак, що означає множення, Оутред. Знак "" з'явився в 1698 р.. Його ввів німецький математик Готфрід Вільгельм Лейбніц. (Математіка. - Т., 2002 .- С. 8).
         Знак ділення ":" вперше ввів у 1202 р.. в своїх роботах Леонардо Пізанській. Однак існує ще один знак ділення "__", вперше введений У. Джонсом у 1633 р.. (Математіка. - Т., 2002 .- С. 9).
         Знаки додавання "+" і віднімання "-" застосовував уже в своїй "Аріфметіці" Лейпцизька професор Й. Відман (1489 р.). З початку XVII ст. ці знаки набувають повсюдно визнання. За одним з вірогідних припущень знак "+" утворився з останньої літери латинського сполучники et ( "і ")... За іншою версією, знаки "+" і "-" виникли з торговельної практики. Зокрема, віноторговці простими рісочкамі відзначали кількість мірок проданого з бочки вина. Коли ж якусь кількість мірок доливають, то відповідну кількість рісок перекреслювалі.
(Тадеєв В. Математика .- Т., 1999 .- С. 34).
         Знаки функцій (х), sin x, cos x, tg x, ctg x ввів Л. Ейлера (1734, 1748, 1753 рр..). Букву для позначення функції Ейлера вибрав як першу букву у латинською слові functio - "функція", "дія".
(Тадеєв В. Математика .- Т., 1999 .- С. 35).
         Найбільш уживаних і повсюдно поширеною в сучасному світі є, так звана, Арабська (а точніше - індійська) десяткова позіційна система ...
       Відкриття десяткової позіційної системи відбулося в Індії, приблизно у VI ст. н.е. У VІІІ ст. це відкриття перейняли араби, які в той час володіли "усім світом" (це були часи Арабських Халіфату). Тільки з ХІІ ст. завдяки тим самим арабам десяткова система стала відомою в Європі.
(Тадеєв В. Математика .- Т., 1999 .- С. 109).
         Старовинні міри
Міри довжини:
1 верста = 1,067 км;
1 сажень = 3 аршин = 2,134 м;
1 аршин = 16 вершків = 0711 м = 71,1 см;
1 вершок - 4445 см (виявляється, що "від горшка два вершки" - це 9 см.)
Найцікавіше те, що були міри "лінія" і "крапка":
1 лінія = 10 крапок = 2,54 мм;
1 крапка = 0,254 мм
(Універсальний довідник школяра .- Т., 2003 .- С. 507).
         Правильний багатогранників - це опуклій багатогранників, усі грані якого - рівні правильні многокутнікі і всі многогранні Кути якого рівні. Існує всього п'ять правильних многогранніків: тетраедр, куб, октаедр, додекаедр, ікосаедр.
(Математика: Великий довідник для школярів
та абітурієнтів.-Т., 2002 .- С. 457)
         Найдавніші математичні тексти дійшли до нас від цивілізації Стародавнього Сходу - Єгипту й Вавілону.
       Основними пам'ятками Єгипетської математики є папірусі Райнда і Московський. Перший, названий іменем англійського єгіптолога, який його знайшов, зберігається в Британському музеї в Лондоні і частково в Нью-Йорку ... У другому папірусі (5,44 х0, 8 м) 25 завдань. Він перепісаній в ту саму епоху з тексту, який відносівся приблизно до 1900 р.. до н.е. Цей папірус зберігається в Московському музеї образотворчих мистецтв ім. О.С. Пушкіна.
(Конфоровіч А. Математика служить людині .- К., 1984 .- С. 8).
         Нову епоху в історії обчислювальних машин відкрили винаходи англійського математика й інженера Ч. Беббіджа (1792-1871). Йому не вдалося побудувати винайдення аналітичну машину, але саме вона стала прообразом сучасних універсальних обчислювальних машин. Майже через століття після смерті Беббіджа в ЕОМ були реалізовані його геніальні ідеї автоматизації обчислень.
(Конфоровіч А. Математика служить людині .- К., 1984 .- С. 37).
         Французького математика Франсуа Вієта (1540-1603) вважають "батьком алгебри", бо в його працях алгебра стала загальною наукою про алгебраїчні рівняння, яка грунтується на символічних позначення, хоча його символіка була ще надто недосконалою.
(Конфоровіч А., Сорока М. Дорогами Унікурсалії .- К., 1977 .- С. 19).
         Зрештою, нуль розкрили як складне поняття, без якого неможливо уявити не тільки сучасну математику, а й популярні метафори: "нуль-ціна", "нуль без палички", "звести до нуля".
       Цікаво, що нуль - єдине число, якому споруджено пам'ятник. У центрі Будапешта, поблизу одного із мостів, стоїть кам'яна статуя нуля. Напис "про км" на п'єдесталі символізує початок усіх доріг у країні.
(Конфоровіч А., Сорока М. Кентавр Уранії .- К., 2003 .- С. 43).
         Ми ніколи не стали б розумними, якби виключили число із людської природи.
(Платон. Математика .- Х., 2003 .- С. 9).
         Найбільше число, що має назву, - це мільйон у сотому ступені (одиниця з 600 нулями). Це число називається ЦЕНТІЛЬЙОН.
(Математіка. - Х., 2003 .- С. 67).
         Шосте дію, вилучення кореня, позначається знаком Ц. Але всі знають, що це - видозмін латинської літери v, початкової в латинській слово, що означає "корінь". Був час (XVI ст.), Коли знаком кореня служила не мала, а велика буква R, а поруч з нею ставилася перша буква латинських слів "квадратний" (q) або "кубічний" (с), щоб вказати, який саме корінь потрібно витягти.
(Перельман Я. Занимательная алгебра .- М., 1994 .- С. 127-128).
         Ймовірно, всі помічали на собі і на навколишніх, що серед цифр є улюблені, до яких ми живить особливу пристрасть. Ми, наприклад, дуже любимо "круглі числа", тобто закінчуються на 0 або 5. В цьому відношенні сходяться смаки не тільки європейців та їхніх батьків, - наприклад, стародавніх римлян, - але навіть багатьох первісних народів інших частин світу.
(Перельман Я. Занимательная арифметика .- М., 1994 .- С. 31).
         Товщина людського волосся - близько 0,07 мм. Ми округлити її для зручності обчислень до 0,1 мм.
Уявіть собі, що поруч, пліч-о-пліч, покладений мільйон волосся. Який ширини вийшла б смуга?
Виявляється, що ширина смуги з мільйона волосся досягла б приблизно ста метрів.
(Перельман Я. Занимательная арифметика .- М., 1994 .- С. 169).
         ... Даже малорухливий людина, ніколи не покидали рідного міста, проходить щорічно пішки близько 8000 км.
Отже, протягом 5 років ви проходите шлях, по довжині рівний окружності земної кулі. Кожен 13-річний хлопчик, якщо вважати, що він почав ходити з дворічного віку, двічі здійснив вже "кругосвітню подорож".
(Перельман Я. Занимательная арифметика .- М., 1994 .- С. 196).
         Дочка знаменитого англійського поета Джорджа Байрона Ада Лавлейс (1815-1852), володіла неабиякими здібностями до математики, дізнавшись про роботу Ч. Беббіджа по створенню автоматичної обчислювальної машини, серйозно зацікавилася його ідеями. Вона розробила ряд важливих положень щодо складання програм для майбутньої машини та опублікувала першу статтю по теорії програмування. Багато хто її думки та пропозиції зберегли своє значення і в сучасному програмуванні. Леді Лавлейс по праву вважають основоположником теорії програмування.
(Свечніков А. Подорож в історію математики, або як люди вчилися вважати .- М., 1995 .- С. 154).
         Теорема Ферма привернула до себе ще більшу увагу після того, як у 1908 р.. багатий німецький математик Вольфскель заповів премію 100000 марок тому, хто не пізніше 2000 р.. розв'яже цю проблему.
       На міжнародному конгресі математиків, що відбувся 18 серпня 1998 р., Було визнано результати доведення теореми Ферма молодим американським математиком Ендрю Дж. Уайлсом (Прінстонській університет).
Категорія: Для допитливих | Додав: matematik (05.06.2009)
Переглядів: 4294 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.5/6 |
Всього коментарів: 1
1 defaultNick7624  
0
wacko cool cry Математики від твого сайту будуть узахваті! tongue Шкода ,що я не математик. biggrin cool
cool angry surprised wacko

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вітаю Вас Гість

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Copyright MyCorp © 2025
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz